Több végrendelet esetén melyik az érvényes?

2024. nov. 27. 15:32:34
Végrendelet hatálytalan

Az új végintézkedés hatályon kívül helyezi a régit

Ha egy végrendeletet közjegyző vagy öröklési ügyekben jártas ügyvéd készít, biztosak lehetünk abban, hogy az minden jogi előírásnak megfelel, és hogy tájékoztatást kapunk a végrendelet későbbi módosításának vagy visszavonásának folyamatáról. Egy végrendelet ugyanis bármikor módosítható, kiegészíthető vagy visszavonható még az örökhagyó életében. Ezzel szemben, ha valaki saját magának készíti és otthon tárolja a végrendeletét, problémát okozhat, ha több, egymásnak ellentmondó végrendelet is előkerül a hagyatéki eljárás során.

A végrendeletet nemcsak a kifejezett visszavonásával lehet érvényteleníteni, hanem hallgatólagosan is, például akkor, ha helyette egy teljesen új végrendeletet készítünk. Ha az új végrendelet minden vagyonelemre vonatkozik, a korábbi végrendeletet érvénytelennek kell tekinteni, kivéve, ha az örökhagyó másképp rendelkezik. Ha azonban az új végrendelet valamilyen érvénytelenségi ok miatt nem hatályos, de a régebbi végrendelet érvényes volt, akkor a régi végrendelet automatikusan visszanyeri hatályát, kivéve, ha az örökhagyó másképp rendelkezett. Ugyanez történik akkor is, ha az örökhagyó kifejezetten hatálytalanítja az új végrendeletet, de ha nem rendelkezett arról, hogy a régi végrendeletet semmilyen körülmények között ne vegyék figyelembe, akkor annak hatálya ismét érvényesül.

Fontos tudni, hogy a végrendeletet nemcsak új végrendelet készítésével, hanem öröklési szerződéssel is hatálytalaníthatjuk. Az öröklési szerződéseket általában azok kötnek, akik idős korukra egyedül maradnak, és szükségük van valakire, aki gondoskodik róluk. E szerződés segítségével biztosíthatják, hogy valaki az életük végéig ellátja őket, cserébe pedig az illetőt a teljes vagyona, vagy annak egy része örökösévé tehetik.

Ha a végrendeletben szereplő vagyontárgyakra vonatkozóan később öröklési szerződést kötnek, akkor ezek a vagyonelemek az öröklési szerződésben szereplő örököshöz kerülnek. Azonban azok a részek a végrendeletben, amelyek nem ütköznek az öröklési szerződéssel, továbbra is érvényesek, kivéve, ha az örökhagyó eltérő akaratát megállapítják. Ha az új végrendeletben az örökhagyó nem rendelkezik egy olyan vagyontárgyról, mint például egy autó, amelyről a régi végrendeletben rendelkezett, akkor a régi végrendelet alapján kerül a vagyontárgy az örököshöz, míg minden egyéb az új végrendelet szerint történik.

Megtámadható-e ez az új végrendelet?

Ha az örökhagyó több végrendeletet készített, és azok egymástól eltérő tartalmúak, a törvényes örökösnek ahhoz, hogy örököljön nemcsak a későbbi végrendeletet, hanem a korábban készült végrendeletek érvényességét is sikeresen támadnia kell. Ez különösen fontos lehet, ha a törvényes örökös kisebb örökséget kapott a végrendelet alapján, mint ami a törvényes öröklés szerint neki járna.

Továbbá, a közjegyző a hagyatéki eljárás során köteles minden végintézkedést kihirdetni, azaz felolvasni. A közjegyzőnek figyelmeztetnie kell az örökösöket minden, a végintézkedéssel kapcsolatos aggályra, érvénytelenségre utaló körülményre, és tájékoztatnia kell az érdekelteket a végintézkedés kihirdetésekor.

(Forrás: kozjegyzotkeresek.hu)

4o mini