4o mini
További hírek
2024. dec. 13. 15:28:47
A tavalyi évben hazánkban több tízezer házasság köttetett, és több mint tizenötezren váltak el; a magyar lakosság jelentős része érintett lehet, vagy érintetté válhat a házassággal és válással kapcsolatos jogi kérdésekben. Nem véletlen, hogy rekordmennyiségű, több mint 12 ezer válasz érkezett a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) közreműködésében készült, nemrégiben közzétett kérdőívre, amelyben azt szerették volna megtudni, hogy a válaszadók tisztában vannak-e azzal, hogyan zajlik a vagyon megosztása házasság vagy válás esetén.
2024. dec. 10. 15:38:31
Előfordul, hogy valamelyik testvér átvállalja édesanyja gondozását az utolsó éveiben, miközben a testvérei nem vesznek részt semmiben. Bár az örökhagyó mindig azt hangoztatta, hogy a sok segítségért cserébe az őt támogató gyermekére hagyja majd a nyaralóját, végrendeletet mégsem készített. Felmerül a kérdés: figyelembe kell-e venni a hagyaték elosztásánál, hogy évekig az egyik testvér támogatta az örökhagyót?
2024. nov. 15. 11:07:27
Az év első felében csaknem tíz százalékkal többen készítettek végrendeletet közjegyző közreműködésével, mint egy évvel korábban – tájékoztatott a Magyar Országos Közjegyzői Kamara. A tapasztalatok szerint egyre gyakrabban fordul elő, hogy olyan házaspárok végrendelkeznek, akik egyikük halála esetére szeretnék biztosítani a túlélő házastárs számára járó vagyont. Még ha közös vagyonban is élnek, előfordulhat, hogy az egyik fél nevén lévő ingatlan, bankszámla, cég vagy autó miatt a többi örökös nem ismeri el a túlélő házastárs tulajdonjogát. Ilyen esetben, ha nincs végrendelet vagy házassági vagyonjogi szerződés, a túlélő félnek csak a bíróságon van lehetősége érvényesíteni a házassági vagyonközösségből származó igényét.
2024. nov. 8. 15:16:51
Az ingatlan ajándékozási szerződés lényege, hogy az ajándékozó ingyenesen átruház egy ingatlant a megajándékozottra. Az ajándékozás során a megajándékozott is kötelezettséget vállal, mégpedig azt, hogy az ingatlant annak terheivel és minden egyéb kötelezettségével együtt fogadja el. Fontos megjegyezni, hogy az ajándékozó nemcsak a tulajdonjogot, hanem az ingatlan birtoklásának jogát is köteles átadni. De mire érdemes figyelni egy ingatlan ajándékozási szerződésnél?
2024. nov. 5. 22:10:29
Az ajándékozásra vonatkozó szabályok sokak számára ismeretlenek, pedig gyakorlatilag bármi lehet ajándék: ruha, karóra, készpénz, autó vagy ingatlan, de még a tartozás elengedése is. A legfontosabb tudnivaló, hogy az ajándékok értékét a törvény különböző kategóriákba sorolja, és megkülönbözteti a szokásos és nem szokásos mértékű ajándékokat.
2024. nov. 5. 21:58:37
Sokan álmodoznak arról, hogy családi házat vásárolnak és felújítanak, azonban ha nem körültekintőek, könnyen kellemetlen meglepetések érhetik őket. Számos problémával szembesülhetnek: előfordulhat, hogy a kivitelező nem fejezi be időben a munkát, vagy akár csődbe megy, és félbeszakítja a felújítást. Emellett olyan esettel is találkozhatunk, hogy csak később derül ki, hogy a megvásárolt ingatlant haszonélvezeti jog terheli. Hogyan védheti meg magát a vásárló az ilyen problémákkal szemben?
2024. nov. 5. 21:39:20
Ingatlanok vagy más nagyobb értékű vagyontárgyak, például autók vásárlásakor gyakran előfordul, hogy a vételár több részletben kerül kifizetésre. Ebben az esetben kulcsfontosságú, hogy az első pénzösszeg milyen jogcímen kerül átadásra az eladónak. Alapvetően a foglaló és az előleg is azt a célt szolgálja, hogy biztosítsa a jogügylet létrejöttét, azonban a két fogalom nem ugyanaz, és nem is ugyanazok a jogi következmények, ha az ügylet mégsem valósul meg. A köznapi szóhasználatban sokan szinonimaként alkalmazzák a foglaló és az előleg kifejezéseket, pedig jogilag jelentős különbség van közöttük. Más szabályok vonatkoznak rájuk, ha az adásvétel nem jön létre a felek között, így érdemes tisztában lenni a két fogalom közötti különbséggel, hogy elkerüljük a későbbi félreértéseket és jogi problémákat.
2024. okt. 28. 22:55:18
Az öröklési szerződés nemcsak a saját magunk, hanem más személyek, például a házastársunk vagy gyermekünk gondozásának biztosítására is kiterjedhet. Ebben az esetben az szerződéses örökösnek mindhármunkról gondoskodnia kell életünk végéig. Továbbá, lehetőség van arra is, hogy a szolgáltatásokat csak harmadik személy javára kössük. Egy szülő például olyan öröklési szerződést is köthet, amelyben nem őt, hanem a gyermekét vagy házastársát kell gondoznia a szerződéses örökösnek, aki így a tartásra kötelezett. A gondoskodás már a szülő életében megkezdődhet, és egészen a gyermek vagy házastárs haláláig tarthat. Az öröklési szerződéssel kapcsolatos legfontosabb kérdésekkel a következő cikk foglalkozik.
2024. okt. 28. 22:24:20
A lakásbérlettel kapcsolatos rémtörténetek miatt egyre többen járnak utána a bérlés és kiadás szabályainak, de még mindig vannak olyan részletek, amelyekkel nincsenek tisztában az emberek – derül ki a közjegyzőtkeresek.hu online kvízéből. A kitöltők negyede nem tudta, mik a kaució visszafizetésének feltételei, ugyanennyien azzal sem voltak tisztában, mihez lehet kezdeni egy kiköltözni nem akaró bérlővel. Mutatjuk az eredményeket.