Közjegyzőt keresek

Hogyan ajándékozzak? Néhány fontos tudnivaló a családon belüli ajándékozásról
Az ajándékozásra vonatkozó szabályok sokak számára ismeretlenek, pedig gyakorlatilag bármi lehet ajándék: ruha, karóra, készpénz, autó vagy ingatlan, de még a tartozás elengedése is. A legfontosabb tudnivaló, hogy az ajándékok értékét a törvény különböző kategóriákba sorolja, és megkülönbözteti a szokásos és nem szokásos mértékű ajándékokat.
Lehetséges kockázatok felmérése ingatlan adásvételénél - Nagyon fontos!
Sokan álmodoznak arról, hogy családi házat vásárolnak és felújítanak, azonban ha nem körültekintőek, könnyen kellemetlen meglepetések érhetik őket. Számos problémával szembesülhetnek: előfordulhat, hogy a kivitelező nem fejezi be időben a munkát, vagy akár csődbe megy, és félbeszakítja a felújítást. Emellett olyan esettel is találkozhatunk, hogy csak később derül ki, hogy a megvásárolt ingatlant haszonélvezeti jog terheli. Hogyan védheti meg magát a vásárló az ilyen problémákkal szemben?
Ingatlan adásvételnél foglaló vagy előleg?
Ingatlanok vagy más nagyobb értékű vagyontárgyak, például autók vásárlásakor gyakran előfordul, hogy a vételár több részletben kerül kifizetésre. Ebben az esetben kulcsfontosságú, hogy az első pénzösszeg milyen jogcímen kerül átadásra az eladónak. Alapvetően a foglaló és az előleg is azt a célt szolgálja, hogy biztosítsa a jogügylet létrejöttét, azonban a két fogalom nem ugyanaz, és nem is ugyanazok a jogi következmények, ha az ügylet mégsem valósul meg. A köznapi szóhasználatban sokan szinonimaként alkalmazzák a foglaló és az előleg kifejezéseket, pedig jogilag jelentős különbség van közöttük. Más szabályok vonatkoznak rájuk, ha az adásvétel nem jön létre a felek között, így érdemes tisztában lenni a két fogalom közötti különbséggel, hogy elkerüljük a későbbi félreértéseket és jogi problémákat.
Ezt tudta az öröklési szerződésről?
Az öröklési szerződés nemcsak a saját magunk, hanem más személyek, például a házastársunk vagy gyermekünk gondozásának biztosítására is kiterjedhet. Ebben az esetben az szerződéses örökösnek mindhármunkról gondoskodnia kell életünk végéig. Továbbá, lehetőség van arra is, hogy a szolgáltatásokat csak harmadik személy javára kössük. Egy szülő például olyan öröklési szerződést is köthet, amelyben nem őt, hanem a gyermekét vagy házastársát kell gondoznia a szerződéses örökösnek, aki így a tartásra kötelezett. A gondoskodás már a szülő életében megkezdődhet, és egészen a gyermek vagy házastárs haláláig tarthat. Az öröklési szerződéssel kapcsolatos legfontosabb kérdésekkel a következő cikk foglalkozik.
Tudatosak a bérlők és a bérbeadók, de vannak homályos részletek
A lakásbérlettel kapcsolatos rémtörténetek miatt egyre többen járnak utána a bérlés és kiadás szabályainak, de még mindig vannak olyan részletek, amelyekkel nincsenek tisztában az emberek – derül ki a közjegyzőtkeresek.hu online kvízéből. A kitöltők negyede nem tudta, mik a kaució visszafizetésének feltételei, ugyanennyien azzal sem voltak tisztában, mihez lehet kezdeni egy kiköltözni nem akaró bérlővel. Mutatjuk az eredményeket.
Nem csak örökléssel lehet hozzájutni az elhunyt számlájához
Édesanyánk halála után nem sokkal, a bankja átutalta a testvéremnek a számláján lévő egyenleget. Hogyan lehetséges, hogy hagyatéki tárgyalás nélkül hozzájutott az összeghez, és miért pont ő kapta?