Ingatlanvásárlás és felújítás előtt számos fontos szempontot érdemes figyelembe venni, mielőtt bárminemű pénzügyi döntést hozunk. Az egyik legfontosabb lépés, hogy alaposan ellenőrizzük az ingatlan tulajdoni viszonyait. Meg kell győződni arról, hogy az eladó valóban a tulajdonos, illetve nem terheli-e haszonélvezeti jog az ingatlant. Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlant is lehet eladni, de ilyenkor az új tulajdonos nem kérheti ki a haszonélvezőt az ingatlanból.
A tulajdoni lapot bárki könnyen lekérheti, akár az Ügyfélkapu rendszerén keresztül, de elérhető a közjegyzőnél vagy a Földhivatalnál is.
Kivitelezői háttér és lakáshitel: Ha új építésű ingatlant vásárolunk, fontos, hogy alaposan megvizsgáljuk a kivitelező cég hátterét. A cégtárban ellenőrizhetjük, van-e bármilyen végrehajtás vagy tartozás a vállalkozással szemben. Ha igen, több pénzintézet is elutasíthatja a lakáshitel-kérelmet, mivel a vállalkozás pénzügyi helyzete és az eladó megbízhatósága kétségessé válhat. Ebben az esetben a vásárlás meghiúsulhat, és előfordulhat, hogy a foglalót is elveszítjük. Emellett fontos ellenőrizni, hogy az ingatlan nem egy vállalkozás székhelyeként van-e nyilvántartva, mivel ez problémát okozhat a lakáscélú támogatások, például a CSOK igénylésénél.
Szerződéskötés előtt szakértői segítség: Az adásvételi szerződés megkötéséhez mindenképpen közjegyző vagy ügyvéd segítsége szükséges. Érdemes már a foglaló vagy előleg kifizetése előtt szakértőhöz fordulni, hogy egy előzetes szerződésben rögzítsük a pénzügyi feltételeket. A szakértők biztosítják, hogy az ingatlan-nyilvántartásban szereplő adatokat és az ingatlant terhelő jogok áttekintésre kerüljenek, és tájékoztatnak a foglaló és előleg közti különbségekről is. Így megelőzhetjük a későbbi problémákat, és még a pénzügyi kockázatvállalás előtt biztosíthatjuk, hogy minden jogi és pénzügyi feltétel megfelelően rendezett. A szakértők által készített szerződés világos helyzetet teremt egy esetleges jövőbeli vita esetére is.
Felújításnál is fontos, hogy megfelelő szerződést kössünk
Felújítási munkálatok során gyakran előfordul, hogy az olcsóbb megoldások végül sokkal drágábbra rúgnak, ha a kontármunka kijavítása végül más szakember munkáját igényli. Mielőtt megbíznánk egy kivitelezőt, célszerű ellenőrizni a vállalkozó hátterét. A Cégbíróságtól vagy közjegyzőtől lekérhetjük a cégkivonatot, amelyből kiderülnek a cég hivatalos adatai, valamint az esetleges jogi problémák, például a folyamatban lévő végrehajtás, csődeljárás vagy felszámolás.
Még ha a vállalkozás adatai rendben is vannak, akkor is érdemes alaposan átolvasni a megbízási szerződést. A szerződés tartalmának értelmezéséhez érdemes szakember, például ügyvéd vagy közjegyző segítségét kérni.
A kivitelezők által gyakran használt szerződések ugyanis egyoldalúak lehetnek, és a vállalkozónak kedveznek. Például előfordulhat, hogy nincs kikötve kötbér arra az esetre, ha a kivitelező saját hibájából nem fejezi be időre a munkát. Az ilyen problémák elkerülésére a kivitelezési szerződést közjegyző előtt is megköthetjük, ami azt jelenti, hogy a dokumentum közokiratként kerül nyilvántartásba. Ennek előnye, hogy ha a kivitelező nem teljesíti határidőre a munkát, akkor közvetlenül végrehajtható, anélkül hogy bírósághoz kellene fordulnunk, és hosszadalmas peres eljárást kellene kezdeményeznünk a kötbér érvényesítése érdekében.
Közjegyzői segítség a problémák rendezésében
Még ha nem is közjegyzői okiratba foglaljuk a szerződést, a közjegyző akkor is segítségünkre lehet, ha problémák merülnek fel, például csúszás vagy kivitelezési hiba esetén. A közjegyző számos eljárást kezdeményezhet egy vitás ügyben, például előzetes bizonyítást, amely során bírósági eljárásban is alkalmazott bizonyítási eszközöket használhat. A közjegyző szemlét tarthat, tanúkat hallgathat meg, sőt igazságügyi szakértőt is kirendelhet, aki megállapíthatja, mi okozta a problémát – például egy beázást egy új építésű házban.
A közjegyző által készített igazságügyi szakértői vélemény perdöntő bizonyítékként szolgálhat. Ténytanúsítás keretében pedig a közjegyző fényképeket, videofelvételeket, valamint részletes leírást készíthet az adott helyzetről, és mindezt közokiratba foglalhatja. Ez különösen hasznos lehet, ha a késedelmes teljesítést kell bizonyítani, például annak igazolására, hogy a tető nem készült el időben, vagy hogy a falak sem álltak még, amikor a vállalt határidő lejárt. Az ilyen dokumentációk jogilag is érvényesek, és segíthetnek a viták gyorsabb és hatékonyabb rendezésében.
(Forrás:kozjegyzotkeresek.hu)