Szokásos és nem szokásos ajándékok
A bírósági gyakorlat szerint a 150 ezer forintot meghaladó értékű ajándékokat már nem tekintik szokásos mértékűnek. Míg kisebb ajándékok, mint egy új ruha vagy egy turmixgép esetén nem szükséges szerződést kötni, addig nagyobb értékű ajándékoknál – például autó vagy nagyobb összegű készpénz esetén – már célszerű írásos dokumentumot készíteni. Ingatlan ajándékozása esetén pedig kötelező a közjegyzői okirat vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokirat, mivel a földhivatal csak ilyen formában jegyzi be a tulajdonjog változását.
Családon belüli illetékfizetés
Alapvetően az ajándékozás után illetéket kell fizetni, ha az ajándék értéke meghaladja a 150 ezer forintot, és szerződés is készül. Ebben az esetben az ajándék értékének 18%-át, lakóingatlan esetén pedig 9%-át kell megfizetni illetékként a NAV-nak.
Azonban vannak kivételek. Nem kell illetéket fizetni, ha az ajándékozott egyenes ági rokon (szülő, gyermek, unoka, nagyszülő), testvér, házastárs vagy bejegyzett élettárs. A bejegyzett élettársak alatt az azonos nemű párok értendők. Az illetékmentesség azonban nem vonatkozik nem egyenes ági rokonokra, például nagynénikre vagy nagybácsikra.
A házastársakra vonatkozik egy speciális szabály: ugyan nem kell illetéket fizetniük, de ha a szokásos mértéket meghaladó ajándékról van szó, akkor közjegyzői vagy ügyvéd általi szerződéskötés szükséges. Érdemes ezt az eljárást alkalmazni egyenes ági rokonok között is, különösen nagyobb értékű ajándékok esetén, mert így, például válás vagy adóellenőrzés során, bizonyítható, hogy az ajándék nem a házastársi vagyonközösség része, és hogy illetéket sem kell fizetni utána.
Ajándékozás halál esetére
Ajándékozni nemcsak életünkben lehet, hanem halálunk után is. A halál esetére szóló ajándékozási szerződés az örökhagyó életében jön létre, de a megajándékozott csak a halál bekövetkeztekor szerzi meg a tulajdonjogot. Például ha egy nagypapa biztos akar lenni abban, hogy a vitorláshajója a kedvenc unokájához kerül, akkor életében egy közjegyző előtt kötött ajándékozási szerződéssel biztosíthatja ezt. Az ajándék az örökhagyó halála után a hagyatéki eljárás részeként kerül a megajándékozotthoz, de a hagyatéki terhek nem vonatkoznak rá.
Feltételhez kötött illetve visszavonható ajándékok
Az ajándékozás feltételhez köthető, illetve bizonyos körülmények között vissza is követelhető. Az ajándékozás feltételhez köthető például úgy, hogy a gyermek akkor kapja meg az autót, ha elvégzi az egyetemet. Ha nem teljesíti a feltételt, vissza kell adnia az ajándékot. A szokásost meghaladó mértékű ajándékokat más esetekben is vissza lehet követelni, Például akkor, ha a megajándékozott súlyos jogsértést követ el az ajándékozóval szemben (például bántalmazza őt vagy a házastársát).
Az ajándékozás visszavonása akkor is lehetséges, ha az ajándékozó életkörülményei jelentősen megváltoznak, és az elajándékozott vagyontárgyra vagy pénzre szüksége van a létfenntartásához. Azonban ez csak akkor történhet meg, ha az ajándék még megvan, és visszaadása nem veszélyezteti a megajándékozott megélhetését. A bíróság ilyenkor több szempontot is mérlegel, és csak indokolt esetben adhat helyt a visszavonásnak. Érdemes tehát mindig alaposan mérlegelni az ajándékozás körülményeit.