A gyermekem tartós beteg, és szüksége van arra, hogy valaki a gondját viselje, támogassa a mindennapokban, még akkor is, ha már nem leszek itt. Lehet-e kötni öröklési szerződést a szomszéddal arról, hogy a halálom után ő örökölje a nyaralómat és az autómat, de cserébe gondoskodjon a fiamról?
Az öröklési szerződést főként azok kötnek, akik időskorukra magukra maradtak, például családjuk külföldre vagy más településre költözött. Ők olyan személyek, akiknek szükségük van valakire, aki gondoskodik róluk, segít a mindennapi feladatokban, mint például a ház körüli munkák vagy a bevásárlás. Az ilyen szerződéssel lehetőség van arra, hogy a gondoskodásért cserébe az örökhagyó teljes vagyonát vagy annak egy részét a gondozó örökölje. Így a gondoskodás egész hátralévő életükre biztosított, mivel a szerződéses vagyontárgyak a halálig az örökhagyó tulajdonában maradnak, és csak a haláluk után kerülnek át az örökösre.
A házastárs vagy gyermek gondozása is szerepelhet az öröklési szerződésben.
Az öröklési szerződésbe nemcsak a saját, hanem más személyek, például házastársunk vagy gyermekünk gondozását is belefoglalhatjuk. Ilyen esetben a szerződés kedvezményezettjének mind a szülőről, mind a gyermekről gondoskodnia kell életük végéig. Az is megengedett, hogy a gondozást egy harmadik személy vállalja. Például egy szülő öröklési szerződést köthet úgy, hogy nem őt, hanem a gyermekét vagy házastársát kell gondoznia a szerződéses örökösnek, azaz a tartásra kötelezettnek. A gondoskodás már a szülő életében elkezdődhet, és egészen a gyermek vagy házastárs haláláig tarthat.
Ha a szerződés harmadik félre vonatkozik, a szerződésben szereplő ingatlan, például a ház nem a kedvezményezett halála után száll át a gondozóra, hanem az örökhagyó halála után, és a közjegyző a tartási jogot ezen harmadik személy javára a nyilvántartásba bejegyezteti.
Milyen feltételek mellett válik érvényessé az öröklési szerződés?
Az öröklési szerződés érvényességét szigorú formai és tartalmi előírások alapján határozzák meg, hasonlóan egy írásbeli végrendelethez. Különbség, hogy míg egy saját kézzel írt végrendelet érvényes lehet, egy kézzel írt öröklési szerződés nem lesz érvényes. Az otthon készített szerződést két tanú együttes jelenlétében kell aláírni, vagy az aláírás hitelességét két tanú előtt kell elismerni, és a tanúknak is alá kell írniuk a dokumentumot.
Még a legkisebb hiba is érvénytelenítheti az öröklési szerződést, ami azt jelenti, hogy a hagyaték nem az örökhagyó akarata szerint kerül átadásra. Ha biztosra szeretnél menni, érdemes szakértő – közjegyző vagy öröklési ügyekre szakosodott ügyvéd – segítségét kérni a szerződés elkészítéséhez, mivel ők tisztában vannak az összes fontos kritériummal. Ha közjegyző készíti az öröklési szerződést az biztosan érvényes lesz, és a végintézkedést egyben rögzíti a Végrendeletek Országos Nyilvántartásában, így a hagyatéki eljárás során is biztosítva van, hogy a közjegyző tudomást szerezzen róla.
Van-e kötelesrész öröklési szerződés megléte esetében?
Fontos tudni, hogy ha az örökhagyó a szerződés megkötését követő két éven belül elhalálozik, a törvényes örökösök igényt tarthatnak a kötelesrészre a vagyontárgy után. Ilyenkor a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani az öröklési szerződéssel elidegenített vagyon értékének azon részét, amelyet a nyújtott tartás és gondozás nem fedezett. Ez biztosítja, hogy rövid ideig tartó gondozás esetén ne lehessen teljesen megfosztani az örökségtől a törvényes örökösöket.
(Forrás:kozjegyzokeresek.hu)