Miért fontos, hogy az adós okiratban is elismerje tartozását?
Magyarországon a kölcsönök túlnyomó többségéről még mindig nem készül semmilyen írásos dokumentum vagy szerződés, amely alapján a kölcsönadónak lehetősége lenne nemfizetés esetén hosszadalmas bírósági eljárás nélkül hozzájutnia a pénzéhez. Szerződés híján rengetegen hagyják elévülni a követelésüket, pedig vannak egyszerű és jogszerű megoldások arra, hogy visszaszerezzük jogos követelésünket. Abban az esetben, ha nem közjegyzői okiratba foglaltan kötöttünk szerződést, akkor akár utólag is megoldást jelenthet a közjegyző által készített tartozáselismerő nyilatkozat.
Vannak olyan esetek, amikor az adós megszorul, és nem tud azonnal vagy időben fizetni, azonban nem áll szándékában kibújni a kötelezettsége teljesítése alól. Erre a helyzetre jelenthet megoldást a közjegyző előtt tett tartozáselismerő nyilatkozat. A tartozáselismerés olyan, az adós részéről tett egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat, amelyben az adós elismeri, hogy valakivel szemben tartozása, kötelezettsége áll fenn. A tartozáselismerés ugyanakkor megfordítja a bizonyítási terhet, vagyis onnantól az adóst terheli annak bizonyítása, hogy a kötelezettsége már nem áll fenn.
A tartozáselismerő nyilatkozat egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat, amely a nevéből is adódóan kizárólag a kötelezett fél egyoldalú nyilatkozata, azaz a hitelezőnek nem is feltétlenül kell jelen lenni az okirat készítésénél.
Miért jár jól, ha közjegyzői okiratba foglaltatja a tartozáselismerő nyilatkozatot?
Közvetlen végrehajthatóság
A közjegyzői okiratban foglaltak – a törvényi feltételek fennállása esetén – közvetlenül végrehajthatók, ami azt jelenti, hogy ha az adós nem teljesíti a nyilatkozatban vállalt kötelezettségét, bírósági peres eljárás nélkül behajtható (végrehajtható) az elmaradt számlatartozás, bérleti díj vagy kölcsönösszeg. Amennyiben a kötelezett a közjegyzői okiratban vállalt kötelezettségeinek nem tesz eleget, a jogosult kérelmére a közjegyző elrendeli a végrehajtást, a végrehajtó pedig behajtja az adott követelést, azaz inkasszálja a követelt összeget a kötelezett bankszámlájáról, letiltja a munkabéréből, végrehajtás alá vonja a kötelezett ingó és ingatlan vagyonát stb. A közjegyzői okirat tehát nagyban felgyorsítja azt az eljárást, amellyel a jogosult a pénzéhez juthat.
Milyen garanciákkal jár a közjegyzői okiratba foglalt jognyilatkozat?
További biztonságot jelenthet az is, hogy a közjegyző köteles a felek személyazonosságát a központi nyilvántartásból ellenőrizni, hiteles cégkivonat lekérdezésével a képviselők képviseleti jogáról meggyőződni. A közjegyző mint független és pártatlan hatóság köteles tájékoztatni a feleket a vonatkozó jogszabályok tartalmáról, vizsgálni azt, hogy a nyilatkozat megtételének vannak-e nyilvánvaló jogi akadályai (például ügyleti képesség hiánya, megtévesztés, kényszer, fenyegetés), illetve a nyilatkozatnak vannak-e nyilvánvalóan jogellenes rendelkezései.
(Forrás: kozjegyzotkeresek.hu)
További kérdése van a témában? Vegye fel velünk a kapcsolatot.