Házassági és élettársi vagyonjogi szerződés

Kiknek érdemes házassági vagy élettársi vagyonjogi szerződést kötni?

Számos élethelyzet adódhat, amelyben csak egy vagyonjogi szerződés biztosíthatja azt, hogy a házas- vagy élettárs vagyona ne kerüljön veszélybe – például akkor, ha felek egyike vállalkozási tevékenységet folytat vagy akár egy hitelszerződésnél. Előfordulhat az is, hogy a felek egy ingatlan tulajdonviszonyát kívánják rendezni egymás között, tekintettel arra, hogy a valamelyikük tulajdonában lévő ingatlanra közösen nagyobb értékű felújítást eszközöltek.

Miért jár jól, ha közjegyzőnél köti a házassági vagy élettársi vagyonjogi szerződést?

A közjegyző mint független és pártatlan hatóság köteles tájékoztatni a feleket a vonatkozó jogszabályok tartalmáról, vizsgálni azt, hogy a szerződéskötésnek vannak-e nyilvánvaló jogi akadályai (például szerződéskötési képesség hiánya, megtévesztés, kényszer, fenyegetés), illetve a szerződésnek vannak-e nyilvánvalóan jogellenes rendelkezései.

A közjegyző hiteles tulajdoni lap vagy cégkivonat lekérdezésével az aktuális tulajdoni viszonyokról és a képviselőként eljáró személyek képviseleti jogáról meggyőződik, illetve ellenőrzi a felek személyazonosságát a központi nyilvántartásból. Amennyiben közjegyző készíti el a szerződést, úgy intézkedik az ingatlan-nyilvántartásnál a tulajdonjog átvezetése iránt is.

Ki jegyzi be a szerződést a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásába?

A közjegyző a felek kérelmére bejegyzi a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásába. A nyilvántartásba vétel kizárja, hogy harmadik személy (pl. hitelező) arra hivatkozzon, hogy a szerződés létéről nem tudott. A bejegyzést a házastársak, illetve élettársak illetékes közjegyzőnél, személyesen megjelenve kérhetik, abban az esetben, ha nem a közjegyző készítette a szerződést vinni kell a szerződésből egy eredeti példányt is.

(Forrás: kozjegyzotkeresek.hu)

További kérdése van a témában? Vegye fel velünk a kapcsolatot.