Ajándékozási szerződés

Ingatlan ajándékozása esetén a tulajdonjog földhivatali átvezetéséhez közokirat vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokirat szükséges. A közjegyző elkészíti a szerződést, elintézi a földhivatali ügyeket, valamint kioktatja a szerződő feleket jogaikról és a szerződéshez kapcsolódó kötelezettségeikről.

Miért jár jól, ha közjegyzőnél köti az ajándékozási szerződést?

Közvetlen végrehajthatóság

A közjegyzői okiratban foglaltak – amennyiben a törvényi feltételeket teljesítik – közvetlenül végrehajthatók, ami azt jelenti, hogy a kötelezettségek nemteljesítése esetén a feleknek nem kell bírósághoz fordulni és hosszú éveken keresztül pereskedni. Az ajándékozási szerződés teljesítését az ajándékozó csak abban az esetben tagadhatja meg, ha bizonyítja, hogy a szerződés megkötése után körülményeiben, különösen a megajándékozotthoz való viszonyában olyan lényeges változás állott be, hogy a szerződés teljesítése tőle többé nem várható el. Mindemellett, ha az ajándékozási szerződést közjegyző foglalja okiratba, a későbbiekben az ajándékozó személyazonossága, illetve aláírásának valódisága nem vitatható.

Miben tud segíteni a közjegyző egy ajándékozási szerződésnél?

  • Teljeskörű tájékoztatás

A közjegyző mint független és pártatlan hatóság köteles tájékoztatni a feleket a vonatkozó jogszabályok tartalmáról, vizsgálni azt, hogy a szerződéskötésnek vannak-e nyilvánvaló jogi akadályai (például szerződéskötési képesség hiánya, megtévesztés, kényszer, fenyegetés stb.), illetve a szerződésnek vannak-e nyilvánvalóan jogellenes rendelkezései.

  • A közjegyző elintézi a földhivatali és egyéb ügyeket

A közjegyző leveszi az ügyfelek válláról a földhivatali és egyéb hatósági ügyintézés terhét is, valamint segít az egyéb iratok elkészítésében is (pl. ingatlan nyilvántartási kérelem, NAV adatlap, esetleg külön bejegyzési engedély). A szükséges iratokat a szerződéskötést követően közvetlenül a közjegyző küldi meg az illetékes hatóságok részére.

  • Tulajdoni lap, cégkivonat lekérése, dokumentumok vizsgálata

A közjegyző hiteles tulajdoni lap vagy cégkivonat lekérdezésével az aktuális tulajdoni viszonyokról és a képviselőként eljáró személyek képviseleti jogáról meggyőződik, illetve a felek személyazonosságát a központi nyilvántartásból ellenőrzi.

(Forrás: kozjegyzotkeresek.hu)

További kérdése van a témában? Vegye fel velünk a kapcsolatot.