Adásvételi szerződés

Legyen szó lakás, üzlethelyiség, termőföld, üzletrész, gépjármű vagy egyéb vagyontárgy adásvételéről, a közjegyzők segítenek elkészíteni a szerződést, elintézik a földhivatali vagy más hatósági ügyeket, valamint teljes körű tájékoztatást nyújtanak a szerződő felek számára a jogaikról és a szerződéshez kapcsolódó kötelezettségeikről (például illetékfizetés, hatóságok megkeresése stb.).

  1. Miért jár jól, ha közjegyzőnél köti meg adásvételi szerződését?

Közvetlen végrehajthatóság

A közjegyző által készített szerződés, amely közokiratnak minősül, különleges bizonyító erővel bír és egyéb feltételek fennállása esetén közvetlenül végrehajtható. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az egyik fél nem teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettségét – például a vételár határidőben történő megfizetését –, a másik félnek nem kell bírósághoz fordulnia és hosszú éveken keresztül pereskednie az igazáért, hanem közvetlenül végrehajtást indíthat, amivel sokkal gyorsabban hozzájuthat követeléséhez. Vagy, ha az eladó nem bocsátja a vevő birtokába az eladott ingatlant, úgy a vevő kérheti végrehajtás keretében az ingatlan kiürítését. A közjegyző ennek érdekében végrehajtási záradékkal látja el a közokiratot, vagyis ez alapján a végrehajtó közvetlenül, peres eljárás nélkül behajtja az adott követelést, kikényszeríti az adott cselekményt.

  1. Miben tud segíteni a közjegyző adásvételnél?
  • Teljes körű tanácsadás, pártatlanság

A közjegyző mint független és pártatlan hatóság köteles tájékoztatni a feleket a vonatkozó jogszabályok tartalmáról, vizsgálni azt, hogy a szerződéskötésnek vannak-e nyilvánvaló akadályai (pl. szerződéskötési képesség hiánya, megtévesztés, kényszer, fenyegetés stb.), ezzel a leggyakoribb érvénytelenségi eseteket kiszűrni. A közjegyző pártatlanságára tekintettel pedig az eladó és a vevő érdekét is szem előtt tartva köteles eljárni, amely nagy biztonságot jelent mindkét fél számára.

  • A közjegyző elintézi a földhivatali és egyéb ügyeket

A közjegyző leveszi az ügyfelek válláról a földhivatali és egyéb hatósági ügyintézés terhét is, valamint segít az egyéb iratok elkészítésében is (pl. ingatlan nyilvántartási kérelem, NAV adatlap, esetleg külön bejegyzési engedély). A szükséges iratokat a szerződéskötést követően közvetlenül a közjegyző küldi meg az illetékes hatóságok részére.

  • Tulajdoni lap, cégkivonat lekérése, dokumentumok vizsgálata

A közjegyző köteles hiteles tulajdoni lap vagy cégkivonat lekérdezésével az aktuális tulajdoni viszonyokról és a képviselőként eljáró személyek képviseleti jogáról meggyőződni, illetve a felek személyazonosságát a központi nyilvántartásból ellenőrizni.

(Forrás: kozjegyzotkeresek.hu)

További kérdése van a témában? Vegye fel velünk a kapcsolatot.